به مناسبت 59 ساله شدن لری برد؛ لری پرنده ی شوت زن
مطلب ویژه

16 آذر 1394
K2_ITEM_AUTHOR 

دانک: لری جو برد (Larry Joe Bird) جز یکی از بازیکنان افسانه ای تاریخ لیگ NBA به حساب می آید.

 

آغاز زندگی

1 larry bird child

     وی متولد 7 دسامبر 1956 در شهرک وست بادان واقع در ایالت ایندیانا آمریکا می باشد. مادر او جورجیا کرنز و پدرش جو برد نام دارند. مادر لری در با اینکه از او و پنج خواهر و برادرش مواظبت می کرد، دارای دو شغل بود و زندگی سختی را می گذراند. پدر و مادر او زمانی که لری برد به دبیرستان رفت از هم جدا شدند و جو بعد از حدود یک سال خودکشی کرد تا برد در دوران نوجوانی پدرش را از دست بدهد.

     لری برای فراموش کردن مشکلاتش به بسکتبال روی آورد و سعی می کرد تا با پرداختن به بسکتبال مشکلاتش را از یاد ببرد. وی بسکتبال را در تیم دبیرستان Springs Valley آغاز کرد و در همان سال اول حضورش موفق به کسب میانگین 31 امتیاز، 21 ریباند و 4 پاس منجر به گل شد که این آمار او را به امتیاز آورترین بازیکن تاریخ مدارس تبدیل کرد.

 

دوران کالج

2 larry bird college

     برد در سال 1974 از طریق بورس تحصیلی برای بازی کردن بسکتبال در کالج به تیم بسکتبال دانشگاهی ایندیانا که با نام Indiana Hoosiers در مسابقات شرکت می کرد، منتقل شد. او بعد از کمتر از یک ماه حضور در دانشگاه ایندیانا، ترک تحصیل کرد و به شهرک French Lick بازگشت. او در یک کالج و شهرداری به مدت یک سال کار می کرد و سپس در سال 1975 دوباره در دانشگاه ایندیانا ثبت نام کرد.

     او سه سال در لیگ NCAA به همراه تیم Sycamores عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت و به تیمش کمک کرد تا برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ NCAA راه پیدا کند و حتی به فینال هم رسیدند. آنها در دیدار فینال با نتیجه 75 - 64 مقابل ایالت میشیگان مغلوب شدند. برد در آن بازی 19 امتیاز آورد ولی تنها 7 شوت از 21 شوت خود را تبدیل به امتیاز کرد. این دیدار یکی از بزرگترین بازی های تاریخ بازی های بسکتبال در کالج بود. زیرا لری برد در یک سو و مجیک جانسون در سوی دیگر میدان حضور داشتند. با وجود اینکه برد و تیمش نتوانستند قهرمانی را به دست آورند، اما برد پس از پایان مسابقات، حاصل بازی های برجسته افتخارات خود را با کسب جایزه بهترین بازیکن سال در مسابقات بسکتبال کالج (Naismith College Player of the Year Award) به دست آورد. او در دوران حضورش در کالج میانگین 30.3 امتیاز، 13.3 ریباند و 4.6 پاس منجر به گل در هر بازی را به دست آورد. لری برد در سال 1977 به همراه تیم دانشگاهی آمریکا در المپیک دانشگاهی سال 1997 موفق شد به عنوان قهرمانی مسابقات بسکتبال این المپیک دست یافت.

 

3 larry bird 1978

 

آمار دوران حضور لری برد در کالج

سال تیم بازی   دقیقه بازی
درصد شوت
  درصد پنالتی ریباند پاس منجر به گل
    امتیاز
1976–77 Indiana State 28   36.9 .544   .840 13.3 4.4     32.8
1977–78 Indiana State 32   ... .524   .793 11.5 3.9     30.0
1978–79 Indiana State 34   ... .532   .831 14.9 5.5     28.6
میانگین کل دوران
  94   ... .533   .822 13.3 4.6     30.3

 

دوران حرفه ای

4 larry bird Draft

     برد به عنوان پیک ششم راند اول درفت NBA در سال 1978 به تیم بوستون سلتیکس پیوست. او بلافاصله به عضو تیم سلتیکس در نیامد. به جای آن، تیم سلتیکس با استفاده از قانون شایستگی یا همان Eligibility Rules (قانونی که به بازیکن اجازه می دهد تا برای اخذ مدرک دانشگاهی خود یک سال وقت برای انتخاب شدن در درفت داشته باشد. این قانون بعدها به خاطر برد به نام Bird Collegiate Rule تغییر یافت) به او اجازه داد تا به عنوان آخرین فصلش در لیگ NCAA برای ایالت ایندیانا بازی کند و با امضایی قراردادی پنج ساله با مبلغ 3.25 میلیون دلار او را به جمع بوستونی ها آوردند. این کار او را به بزرگترین Rookie (تازه کار) در تاریخ لیگ تبدیل کرد.

     بالافاصله بعد از حضور برد در بوستون سلتیکس، این تیم به یکی از مدعیان قهرمانی NBA در فصل 1979-80 تبدیل شد. لری برد در اولین فصل حضورش در بوستون سلتیکس موفق شد با این تیم صدرنشین کنفرانس شرق شود و شروع فوق العاده ای داشته باشد. او در این فصل میانگین 21.3 امتیاز، 10.4 ریباند، 4.5 پاس منجر به گل و 1.7 توپ ربایی در هر بازی را به ثبت رساند و به عنوان بهترین بازیکن تازه وارد سال (Rookie of the Year) انتخاب شد. آنها در فینال کنفرانس شرق با شکست مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز از رقابتهای لیگ NBA حذف شدند.

     پیش از آغاز فصل 1980-81 لیگ NBA، تیم سلتیکس با انتخاب کوین مک هیل در درفت و به خدمت گرفت سنتر فصل قبل گلدن استیت واریورز، یعنی رابرت پریش تیم خود را تقویت کرد. بوستون که نسبت به فصل گذشته قوی تر شده بود، بار دیگر در فینال کنفرانس شرق حریف فیلادلفیا سونی سیکسرز شد. ابتدا تیم سلتیکس در مجموع 3 - 1 از سیکسرز عقب افتاد اما بوستونی ها به مسابقات برگشتند و با سه برد پیاپی موفق شدند در مجموع 4 - 3 از سد فیلادلفیا سونی سیکسرز عبور کنند و علاوه بر صعود به فینال NBA، انتقام فصل گذشته خود را از این تیم بگیرند. بوستون سلتیکس در فینال با مجموع 4 بر 2 هیوستون راکتس را شکست داد تا لری برد و دومین فصل حضورش در سلتیکس به قهرمانی NBA دست پیدا کند. البته او نتوانست در این سال برنده جایزه بهترین بازیکن فینال (Finals MVP Award) شود و این جایزه به هم تیمی او، سدریک مکسول داده شد.

     در بازی ستاره ها (All Star Game) سال 1982، لری با کسب 19 امتیاز به عنوان بهترین بازیکن این مسابقه انتخاب شد. در پایان همین فصل هم او در تیم اول دفاعی لیگ NBA قرار گرفت و در نهایت پس از موزس ملون که بهترین بازیکن فصل 1982-83 لیگ NBA شد، دومین بازیکن برتر فصل لقب گرفت. برد به همراه سلتیکس برای سومین سال پیاپی در مرحله فینال کنفرانس شرق با فیلادلفیا سونی سیکسرز روبرو می شد که این بار آنها با شکست در بازی هفتم از گردونه مسابقات خارج شدند. بدشانسی سلتیکس فصل آینده هم ادامه داشت و این تیم در نیمه نهایی کنفرانس شرق مغلوب میلواکی باکس شد. در این فصل باز هم لری برد بعد از موزس ملون در جدول انتخاب بهترین بازیکن فصل قرار گرفت و دوم شد.

     در فصل 1983-84 لری برد با کسب میانگین 24.2 امتیاز، 10.1 ریباند، 6.6 پاس منجر به گل و 1.8 توپ ربایی در هر بازی برای اولین بار به عنوان بهترین بازیکن لیگ NBA یا همان MVP برگزیده شد. او به همراه سلتیکس با شکست دادن میلواکی باکس در فینال کنفرانس شرق به فینال NBA رسید و حریف لس آنجلس لیکرز شد. جایی که وی باید با مجیک جانسون رقابت می کرد (مراجعه شود به توضیح درباره دوران کالج لری برد). تیم سلتیکس با شکست دادن حریف لس آنجلسی خود در دیدار هفتم و نهایی توانست قهرمانی لیگ NBA را در این فصل کسب نماید. لری برد هم با میانگین 21.9 امتیاز، 14.0 ریباند، 6.1 پاس منجر به گل و 2.3 توپ ربایی در این هفت دیدار، به عنوان بهترین بازیکن سری فینال NBA در فصل 1983-84 رسید.

 

5 larry bird highpoint

     لری برد در دیدار مقابل آتلانتا هاکس که 12 مارس 1985 برگزار گردید با کسب 60 امتیاز موفق شد بیشترین امتیاز دوران حرفه ای خود را کسب کند. در این سال با اینکه بوستون سلتیکس در دیدار ششم فینال لیگ NBA مغلوب لس آنجلس لیکرز شد و نتوانست برای دومین سال پیاپی قهرمان مسابقات شود، اما برد موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن فصل (MVP) برای دومین سال متوالی شد. او در این فصل میانگین 28.7 امتیاز، 10.5 ریباند و 6.6 پاس منجر به گل در هر بازی را به دست آورد.

 

6 larry bird 1986

     پیش از آغاز فصل 1985-86 لیگ NBA، تیم سلتیکس در یک انتقال شجاعانه بیل ولتون، سنتر تیم لس آنجلس کلیپرز را به خدمت گرفت. این ریسک بوستون سلتیکس جواب داد و آنها در این فصل موفق به پیروزی در 67 دیدار شدند و تنها 15 شکست را در فصل عادی متحمل شدند. برد در این فصل موفق به قهرمانی در مسابقه پرتاب سه امتیازی آخر هفته ستاره ها (NBA All-Star Weekend Three-Point Shootout) شد. سر انجام لری در پایان فصل با ثبت میانگین 25.8 امتیاز، 9.8 ریباند، 6.8 پاس منجر به گل و 2 توپ ربایی در هر بازی موفق شد بهترین بازیکن فصل (MVP) شود و به تنها بازیکنی در تاریخ NBA تبدیل شود که توانسته سه بار متوالی برنده جایزه MVP شود. در مرحله حذفی (Playoffs) این فصل تیم سلتیکس تنها با شکست خوردن در یک بازی و پیروزی در سایر دیدارهای این مرحله، توانست به فینال برسد. آنها در دیدار نهایی مقابل هیوستون راکتس قرار گرفتند و با شکست دادن این تیم در مجموع 4 - 2 قهرمان لیگ NBA در فصل 1985-86 شدند. تیم بوستون سلتیکس فصل 1985-86 یکی از بهترین تیم های تمام تاریخ لیگ NBA به حساب می آید و همه از این تیم به عنوان یک تیم کامل، بزرگ و افسانه ای یاد می کنند. ضمن اینکه لری برد در این فصل برنده جایزه بهترین ورزشکار از دید مطبوعات (AP Athlete of the Year) شد. او اولین بسکتبالیستی بود که برنده این جایزه می شد.

 

7 larry bird 1988 allstar3point champ

     در سال 1987، لری برد آخرین فینال دوران حرفه ای خود را پشت سر گذاشت. جایی که آنها در یک سری سخت مقابل میلواکی باکس و دیترویت پیستونز موفق شده بودند به فینال برسند و در آنجا با توجه به اینکه چند تن از بازیکنان تیمشان مصدوم بودند، در دیدار ششم مغلوب لیکرز شدند و نائب قهرمان لیگ NBA لقب گرفتند. لری برد در این فصل به باشگاه 50-40-90 (افرادی که در یک فصل عادی NBA موفق می شوند میانگین 50 درصد شوت، 40 درصد سه امتیازی و 90 درصد پنالتی را ثبت کنند به این باشگاه می پیوندند) در فصل 1988 هم این تیم در دیدار ششم کنفرانس شرق مغلوب دیترویت پیستونز شد و از رسیدن به فینال NBA بازماند. البته برد در این فصل برای دومین بار به عنوان قهرمانی مسابقات پرتاب سه امتیازی آخر هفته ستاره ها (NBA All-Star Weekend Three-Point Shootout) دست یافت.

 

9 larry magic shoes

     در دهه 80 مجیک جانسون 5 قهرمانی و لری برد 3 قهرمانی کسب کرده بوند که روی هم موفق به کسب 8 قهرمانی در NBA شده بودند. در اصل دهه 80 را رقابت بین لیکرز و بوستون سلتیکس نامید. در اولین بازی فصل عادی که بین دو تیم لیکرز و سلتیکس در فصل 1987-88 برگزار شد، تیم لس آنجلس لیکرز با شوت ثانیه آخر (Buzzer Beater) مجیک جانسون از پشت خط سه امتیازی با نتیجه ی 115 - 114 از سد حریف نام دار و معروف خود عبور کرد. در ضمن اینکه در این دهه، شرکت کانورس تبلیغی برای کفش بسکتبال Weapon خود با حضور برد و جانسون ساخت که شاید آغاز تولید کفش های حرفه ای و نسل جدید برای بسکتبال به این کفش ها بر می گردد.

 

8 larry magic

     با وجود اینکه این دو رقابت شدیدی با هم داشتند اما آنها بیرون از زمین بسکتبال با هم بسیار دوست بودند. دوستی این دو در کلیپ تبلیغاتی کانورس کاملا مشخص است.

 

big3 dreamteam1992

     در سال 1992 لری برد، مجیک جانسون و مایکل جردن به همراه تیم ملی آمریکا در المپیک 1992 بارسلونا به عنوان قهرمانی مسابقات بسکتبال این المپیک رسیدند. این تیم بعد ها به نام تیم رویایی (Dream Team) بسکتبال آمریکا معروف شد.

     لری برد پس از پایان المپیک 1922 و در تاریخ 18 اوت 1992 به دلیل دیسک کمرش و فشار بیش از حد تصمیم گرفت از بسکتبال خداحافظی کند. مجیک جانسون در مراسم خداحافظی وی که در تاریخ 4 فوریه 1993 برگزار شد به او و خودش لقب دوستان ابدی (Friend Forever) را داد. لازم به ذکر است که شماره 33 او در تیم بوستون سلتیکس بازنشسته شد.

 

زندگی شخصی

     برد در سال 1989 با داینا متنگلی ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام های کانر و ماریا شد. البته او یک دختر به نام کری از ازدواج قبلی اش دارد.

 

مربیگری و باشگاه داری

11 larry bird coaching

     لری برد پس از پایان دوران بازیکنی خود، طی سالهای 1997 تا 2000 سرمربیگری تیم ایندیانا پیسرز را به عهده گرفت. وی در این دوران و در سال 1998 به عنوان بهترین سرمربی سال NBA انتخاب شد و تیم شرق را در آل استار 1998 مربیگری کرد. سپس در سال 2003 به عنوان مدیر اجرایی این تیم انتخاب شد که تاکنون و با گذشت 12 سال همچنان در پست خود باقی مانده است و فعالیت می کند. لازم به ذکر است که در سال 2012 او بهترین مدیر اجرایی سال در لیگ NBA شد.

 

12 larry bird jerseyjpg

     در پایان باید لری برد را یکی از بزرگترین بازیکن تاریخ بسکتبال دنیا دانست. کسی که زندگی سختی را آغاز کرد و بسکتبال را راهی برای فراموش کردن مشکلاتش انتخاب کرد. او فردی بود که با مجیک جانسون از دوران دانشگاهی رقیب بود ولی همان مجیک جانسون بهترین و صمیمی ترین دوستش بود. او کسی بود که بهترین جز بهترین شوتزنان تاریخ بسکتبال می باشد. و بی راه نیست که بیل فیچ، مربی او لقب Kodak را به او داده است، زیرا او همانند یک دوربین kodak تمام حرکات حریف را صحنه به صحنه در ذهن خود ثبت می کند. و همچنان خیلی از علاقه مندان به بسکتبال پیراهن های او را از فروشگاه ها تهیه می کنند و با علاقه و تفکر اینکه روزی شاید بتوانند مثل لری بشوند، آن را می پوشند. لری برد یک پرنده ی افسانه ای است که شاید همانند او دیگر به وجود نیاید.

 

منابع: ESPN، ویکی پدیا انگلیسی لری برد

 

ترجمه و نگارش: شهریار مقدمی

 

906 K2_VIEWS
شهریار مقدمی
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سایت بسکتبالی دانک در 15 تیر 1393 توسط شهریار مقدمی جهت گسترش ورزش دانشگاهی بسکتبال میان ایرانیان راه اندازی شد. علاقه مندان به بسکتبال می توانند در این سایت اخبار و رویدادهای بسکتبال را در کنار نتایج و جدول لیگ های معتبر دنیا دنبال نمایند.

 

دانک در شبکه های اجتماعی

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree