نکاتی در رابطه با مربیگری در رده های سنی پایه (زیر 14 سال)

گروه آموزش بسکتبال: بازیکنان در این رده سنی به طور معمول بسیار تاثیر پذیر هستند و از قدرت یادگیری خوبی برخوردار می باشند. در این زمان به خوبی می توان پایه صحیح و درستی را برای بازیکن بنا نهاد. اما نباید از این موضوع غافل شد که آنها علاوه بر اینکه بازیکن هستند، در سن پایینی قرار دارند و طبیعتا علاقه بسیار زیادی به تفریح و سرگرمی دارند.

 

در اینجا به چند نکته که دانستن آن ها برای مربیان رده سنی پایه (زیر 14 سال) مفید است، اشاره میکنیم:

*مهمترین نکته در مربیگری رده پایه (زیر 14 سال) این است که شما الگو بازیکن خواهید شد. پس باید عمل و رفتار صحیح و درستی را از خود به نمایش بگذارید. چون آنها تحت تاثیر رفتار شما قرار خواهند گرفت و با همین رفتار و عمل رفته رفته شکل خواهند گرفت.

*مربی می بایست بیشتر تمرینات خود را در قالب سرگرمی به اجرا در آورد تا بازیکن لذت بیشتری از تمرین ببرد. در این صورت بازیکن ناخودآگاه و به طور تدریجی تکنیک و مهارتی که در این تمرین روی آن کار می شود را فرا خواهد گرفت.

*روانشناسی بخش عظیمی از کار مربی رده های سنی پایه را در بر خواهد گرفت. مربی باید به خوبی با روان و رفتار بازیکن مقابل خود آشنایی داشته باشد. مربی باید بداند که نسبت به هر بازیکن در هر زمانی چه رفتاری باید داشته باشد. شاید جایی نیاز به تشویق و جایی نیاز به تذکر دادن، حتی به صورت جدی باشد.

*مربی در عین اینکه باید فاصله و حرمت خود را با بازیکن حذف نماید، باید با آن دوست و رفیق باشد. انسان (بخصوص در سنین پایین) طبیعتا با فردی که احساس راحتی می کند و به آن فرد اعتماد دارد، رابطه خوبی برقرار می کند و حرف شنوی بیشتری از او نسبت به سایر افراد دارد. پس سعی کنید رابطه خود را با بازیکنان ارتقا دهید. در این صورت بازیکن حرف های مربی خود را با دقت و دل و جان گوش می دهد و پیشرفت بهتری خواهد داشت.

*مربی باید با والدین بازیکن در ارتباط باشد و تحرک و تغذیه بازیکن را کنترل کند. این نکته از آن جهت اهمیت زیادی دارد که تغذیه و تحرک افراد در سن پایین بسیار مهم می باشد. نوع غذا خوردن و تحرک کودکان در آینده و در سنین بالاتر روی آنها تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. در صورتی که فرد دارای عادات غلط باشد و یا از تغذیه درستی برخوردار نباشد، در سنین جوانی که اوج بسکتبال بازیکنان به حساب می آید و چه بسا در پیری مشکلاتی برای او ایجاد خواهد کرد که جبرانش بسیار سخت خواهد بود.

*در پایان باید این نکته را به مربیان محترم یاد آور شد که در رده سنی پایه شما فقط یک مربی بسکتبال نیستید، بلکه شما یک معلم اخلاق، یک فرد مورد اعتماد و یک فرد بسیار حساس در زندگی یک انسان هستید. شما تنها بسکتبال یاد نمی دهید، بلکه شما مسئول شکل دادن صحیح یک انسان هستید. حتی اگر تاثیر شما نسبت به تاثیرات دیگر روی فرد (مانند خانواده، مدرسه و دوستان) کم باشد.

 

نویسنده: شهریار مقدمی

 

با ما در ارتباط باشید

  • dummy9734 984 935 98+

  • dummy info@dunk.ir

عضویت خبرنامه

کلی حقوق نزد گروه آموزش بسکتبال دانک محفوظ می باشد @2017

جستجو