طبقه بندی بازیکنان در بسکتبال آمریکا

آموزش بسکتبال دانک: بازیکنان بزرگ و حرفه ای بسکتبال دنیا اغلب آمریکایی هستند. شاید دلیل این موفقیت علاوه بر اینکه آنها در منطقه ای ساکن هستند که از لحاظ فیزیکی بسیار برای بسکتبال مناسب هستند، سیستم و طبقه بندی بازیکنان از پایه است.

 

در آمریکا بازیکنان به چهار دسته تقسیم می شوند:

1- سطح مقدماتی (Introductory Level): این سطح مخصوص بازیکنان 3 تا 9 سال می باشد. بازیکنان در این سطح به یادگیری اصول پایه مهارت های بسکتبال می پردازند. این افراد بیش از یک الی دو روز تمرین در هفته نیاز ندارند. ضمن اینکه باید از بازی 5 علیه 5 تا زمانی که آنها بطور کامل مهارت ها را نیاموختند جلوگیری شود.

2- سطح بنیادی (Foundational Level): این سطح مخصوص بازیکنان 8 تا 13 سال می باشد. در این سطح بازیکنان تمام مهارت های پایه و ابتدایی بسکتبال را خواهند آموخت. آنها در این مرحله از یادگیری 70 درصد وقت خود را صرف یادگیری مهارت های پایه و تمرین می کنند و تنها 30 درصد وقت را به بازی کردن می گذرانند. باز هم در این مرحله بازی 5 علیه 5 توصیه نمی شود و بیشتر به بازی های 1 علیه 1 یا 2 علیه 2 یا 3 علیه 3 توصیه می شود. زیرا در این رقابتها بازیکنان می توانند مهارت های خود را به چالش بکشند.

3- سطح پیشرفته (Advanced Level): این سطح مخصوص بازیکنان 12 تا 17 سال می باشد. در این مرحله باید روی پایه هوازی و قدرتی بازیکنان کار شود و در انتها باید بر روی پیشرفت کلی مهارت های بسکتبال تمرکز کرد. به اصطلاح باید موتور بازیکن را ساخت و مهارت های بسکتبال بازیکن را ارتقا بخشید. بازیکنان حاضر در این سطح 60 درصد وقت خود را به تمرین کردن اختصاص می دهند و 40 درصد وقت خود را به بازی 5 علیه 5 یا بازی های مخصوص ( 1 علیه 1 یا 2 علیه 2 یا 3 علیه 3 ) می گذرانند. همچنین بازیکن در این مرحله بازی درون تیمی را می آموزد. در انتهای دوران بازیکن به عنوان یک بازیکن حاضر در سطح پیشرفته و در زمانی که بازیکن بر تمام مهارت ها مسلط شد، وقت بازیکن بصورت 50 - 50 تقسیم می گردد. 50 درصد تمرین و 50 درصد بازی. در این مرحله هدف این است که بازیکن رقابت کردن را بیاموزد و خود را برای ورود به مرحله نهایی آماده کند.

4- سطح نتیجه گیری از عملکرد؛ سطح حرفه ای (Performance Level): این سطح مختص بازیکنان 18 سال به بالا و حرفه ای می باشد. نهایت بدنسازی و بازی تمرینی در کنار تمرینات شخصی و ویژه مهارتی جز برنامه یک بازیکن حرفه ای می باشد. در این مرحله موتور بازیکنان می بایست بهینه سازی شود. با توجه به اینکه بازیکن در مراحل قبلی بر تمامی مهارت های بسکتبال مسلط شده است بیشتر نیاز به بازی و رقابت کردن دارد. در این مرحله بازیکنان نیازمند هستند تا 25 درصد وقت خود را تمرین کنند و در 75 درصد باقی مانده وقت خود به بازی کردن مشغول شوند. بخصوص بازی 5 علیه 5 که شرایط بازی واقعی را برای آنها به وجود می آورد.

 

با ما در ارتباط باشید

  • dummy9734 984 935 98+

  • dummy info@dunk.ir

عضویت خبرنامه

کلی حقوق نزد گروه آموزش بسکتبال دانک محفوظ می باشد @2017

جستجو