نکاتی برای انجام هر چه بهتر دریبل Crossover

آموزش بسکتبال دانک: برای انجام هر چه بهتر دریبل Crossover، هفت نکته مفید را برای شما در نظر گرفتیم.

 

1- دفاع مقابل خود را بخوانید: اگر شما بتوانید حرکت بعدی و حالت قرار گیری دفاع خود را تشخیص دهید، می توانید به راحت ترین شکل ممکن از بازیکنی که شما را دفاع می کند با حرکت Crossover عبور نمایید. این بدین معناست که شما تشخیص دهید از کدام جهت دریبل دو طرفه بزنید تا دفاع از حالت دفاعی خود خارج شود و قدرت مانورش تا حد امکان کاهش پیدا کند.

2- استفاده از هر دو دست: هر چقدر که یکی از دستان شما قوی باشد برای Crossover کافی نیست. زیرا در این حرکت شما باید هر دو دستتان قوی باشد. به عنوان مثال اگر شما با دست راست به خوبی دریبل می زنید ولی دست چپتان ضعیف است، نمی توانید به خوبی دریبل دو طرفه بزنید. زیرا اگر از دست راست توپ را به دست چپ منتقل نمایید، توپ را روی دستی آورده اید که ضعیف است و هر لحظه امکان دارد توپتان لو برود. اگر هم بخواهید توپ را از دست ضعیف به دست قوی منتقل کنید، چون دست دریبل زننده شما ضعیف است، نمی توانید با سرعت و قدرت توپ را از دستی به دست دیگر منتقل نمایید.

3- مرکز ثقل بدن خود را پایین بیاورید و تا حد امکان به زمین نزدیک شوید: سعی کنید تا جایی که امکان دارد هنگام انجام دریبل Crossover مرکز ثقل بدن خود را به زمین نزدیک کنید و روی پای خود بنشینید. زیرا هر چه دریبل پایین تر زده شود، دفاع آن سخت تر خواهد ب.د.

4- حتما زیر زانو و با سرعت Crossover بزنید: مهمترین، کلیدی ترین و اصلی ترین نکته درباره این حرکت می باشد. شما برای اینکه مدافع خود را جا بگذارید و از آن عبور کنید، می بایست ابتدا خیلی سریع دست خود را عوض کنید تا بازیکن مدافع نتواند در بین راه توپ شما را بزند. ضمن اینکه هر چه دریبل خود را پایین تر بزنید، توپ ربایی از شما در این حرکت سخت تر و سخت تر می شود. زیرا یک مدافع چقدر می تواند سریع و انعطاف پذیر باشد که دریبل زیر زانو و پایین شما را که همراه با سرعت زیاد است قطع کند.

5- گول زدن پیش از انجام Crossover: پیش از اینکه بخواهید Crossover بزنید، شما می توانید با یک گول بدن بازیکن را به سمتی که می خواهید بکشید و سپس با انجام دریبل دو طرفه از سمت مقابل و کنار بازیکن عبور کنید. این بدین معناست که شما نشان می دهید که به عنوان مثال می خواهید از سمت چپ حرکت کنید و بازیکن را به آن سمت می کشانید ولی با سرعت مسیر خود را تغییر می دهید و با عوض کردن دستتان از سمت راست حرکت می کنید و آن بازیکن را جا می گذارید.

6- سرتان بالا باشد: این نکته تنها مربوط به دریبل Crossover نیست و باید برای انجام هر دریبلی ( چه ابتدایی و چه پیشرفته و حرفه ای) سرتان بالا باشد. زیرا هنگامی که سرتان بالا است، علاوه بر اینکه بازیکنان حاضر در زمین که شرایط خوبی برای دریافت توپ را دارند می بینید، می توانید تسلط بهتری روی جرکتتان داشته باشید و به خوبی می توانید دفاع خود را جا بگذارید.

7- پس از انجام دریبل حتما پایتان را در کنار و جلو پا مدافع گذاشته و خود را بین توپ و مدافع قرار دهید: این حرکت باعث می شود تا بعد از اینکه مدافعتان را جا گذاشتید نتواند توپ شما را بزند و دفاعتان کند. به عنوان مثال اگر توپ را از دست راست به چپ منتقل کردید، پا مخالف دریبل حال حاضرتان (یعنی پای راست در اینجا) را در کنار و جلو پای مدافع قرار دهید.

 

تمرینات Crossovre: برای اینکه بتوانید به خوبی Crossover را اجرا نمایید می بایست تا می توانید به تمرین بپردازید و این حرکت را بارها و بارها تکرار نمایید. به عنوان مثال این نوعی تمرین برای Crossover می باشد. شما هم می توانید با خلاقیت و نیازها و توانایی های خود تمریناتی را طراحی و انجام نمایید.

 

با ما در ارتباط باشید

  • dummy9734 984 935 98+

  • dummy info@dunk.ir

عضویت خبرنامه

کلی حقوق نزد گروه آموزش بسکتبال دانک محفوظ می باشد @2017

جستجو